امروز سه شنبه 07 آذر 1402 http://kalengi.cloob24.com
0

نماشویی و شستشوی نما

شستشوی نما یکی از اقدامات دوره‌ای و ضروری برای محافظت از ساختمان است. این عملیات دارای ضرورت‌ها و فواید متعددی مانند زیبا شدن نما و جلوگیری از تخریب و افزایش طول عمر نما است. انجام این پروژه که معمولاً هر چند سال یک‌بار به آن نیاز است، معمولاً کاری هزینه‌بر است. در این مقاله، عوامل مؤثر بر هزینه شستشوی نما را موردبررسی قرار داده‌ایم. این عوامل در سه دسته روش شستشوی نما، تجهیزات موردنیاز برای شستشو و شرایط و مشخصات ساختمان دسته‌بندی‌شده‌اند. در پایان این مقاله می‌توانید، برآورد کیفی مناسبی از هزینه شستشوی نمای ساختمان خود داشته باشید. همچنین، با توجه به شرایط ساختمان و نیاز خود، بهترین روش و تجهیزات را برای این عملیات انتخاب کنید.

تأثیر روش شستشوی نما در هزینه آن

یکی از عوامل مؤثر در هزینه شستشوی نما روش انجام آن است. این عامل، ارتباط تنگاتنگی با شرایط ساختمان دارد که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت. شستشوی نما به سه روش زیر می‌تواند، انجام شود.

  • روش‌های بر پایه آب
  • با استفاده از مواد شیمیایی
  • استفاده از روش‌های سایشی

هزینه استفاده از این روش‌ها به ترتیب از بالا به پایین افزایش می‌یابد.

شستشوی نما با روش های بر پایه آب

برای بیشتر ساختمان‌ها با آلودگی معمولی، روش‌های برپایه آب کفایت می‌کند. خود این روش به سه دسته زیر تقسیم می‌شود.

شستشوی نما، تحت فشار آب

در این روش آب با فشار متوسط تا بسیار قوی (تا حدود 400 psi) از فاصله نزدیک روی نما گرفته می‌شود. برای انجام این کار به دستگاه‌های فشار باد و آب و واترجت نیاز است. معمولاً، همراه این روش از انواع برس یا شوینده‌های غیر یونی نیز استفاده می‌شود.

شستشوی نما با استفاده از خیساندن

از این روش معمولاً برای ساختمان‌های تاریخی یا با بافت فرسوده استفاده می‌شود. در شستشوی نما به روش خیساندن به مدت چند روز نما را در معرض شستشو با فشار آب ملایم قرار می‌دهند.

شستشوی نما با بخارآب

از این روش به‌ندرت در شستشوی نما استفاده می‌شود و نسبت به دیگر روش‌های بر پایه آب هزینه بیشتری دارد. دلیل آن‌هم تجهیزات موردنیاز برای آن و حساسیت بالای کار است. در روش شستشو با بخارآب، آب داغ با فشار بالا روی نمای سنگی گرفته می‌شود. این روش در حذف گیاهان و گل‌ولای مؤثر واقع می‌شود.

شستشوی نما استفاده از مواد شیمیایی

برای پاک کردن رنگ، زنگ‌زدگی فلزات و به‌طورکلی آلودگی‌های سخت‌تر، استفاده از مواد شیمیایی ضروری است. به دلیل بالا رفتن هزینه مواد مصرفی و اضافه شدن برخی تجهیزات، هزینه این روش بیشتر از روش‌های شستشوی نما بر پایه آب است. مواد شیمیایی که در این روش به کار می‌روند، شامل دودسته زیر هستند.

اسیدی

این مواد برای شستشوی نمای و نماشویی ساختمان‌هایی که از آجر بدون لعاب، بتن و سنگ گرانیت ساخته‌شده‌اند، مناسب هستند.

قلیایی

از پاک‌کننده‌های قلیایی برای شستشوی نماهای ساخته‌شده از سنگ‌آهک، سنگ مرمر و گچ استفاده می‌شود. استفاده از این روش به این صورت است که مواد شوینده را روی سطح نما در ترکیب با آب اعمال کرده و برای مدتی اجازه می‌دهند که نما خیس بخورد. پس از حل شدن لکه‌ها و رنگ‌های روی نما در این محلول، آن را با فشار آب ملایم می‌شویند.

شستشوی نما با استفاده از روش سایشی

از این روش معمولاً فقط برای نماهای بسیار آلوده و یا دارای بخش‌های تخریب‌شده استفاده می‌کنند. در این روش، ذرات ریز ماسه را با فشار متوسط رو به بالا روی نما می‌گیرند که باعث می‌شود لایه‌ای از نما برداشته شود. این روش برای نمای شیشه‌ای مناسب نیست و ممکن است آن را دچار ترک کند. این روش به سندبلاست نیز معروف است و استفاده از آن می‌تواند نوعی زیرسازی برای روش‌های برپایه آب یا با استفاده از مواد شیمیایی باشد. شستشوی نما با این روش هزینه بیشتری نسبت به دو روش قبلی در بردارد.

تأثیر تجهیزات شستشوی نما در هزینه آن

شستشوی نما به هر روشی که باشد، نیاز به تجهیزات خاص خودش دارد. معمولاً این موقعیت مکانی و تعداد طبقات ساختمان است که تجهیزات موردنیاز برای آن را مشخص می‌کند. برای شستشوی نمای یک ساختمان یک طبقه، مانند یک ‌خانه ویلایی یا یک مغازه، به‌غیراز تجهیزات مربوط به شستشو، به تجهیزات دیگری نیاز نداریم. درواقع، مسئله تجهیزات در ساختمان‌های چندطبقه مطرح می‌شود. به‌طورکلی، شستشوی نما با استفاده از سه دسته تجهیزات زیر انجام می‌شود.

  • شستشوی نما با داربست
  • شستشوی نما با طناب و راپل
  • شستشوی نما با دستگاه بالابر

برای شستشوی نما در ساختمان‌های با ارتفاع متوسط، مانند دو یا حداکثر سه‌طبقه، استفاده از داربست کفایت می‌کند. هزینه استفاده از داربست در شستشوی نما، کمتر از دو مورد دیگر است. برای ساختمان‌های بلند و بسیار بلند از دو روش دیگر استفاده می‌شود. هزینه استفاده از این دو روش، بستگی زیادی به شرایط پروژه دارد. به‌کارگیری نیروهای متخصص شستشوی نما با استفاده از طناب، هزینه نسبتاً بالایی در بردارد. علاوه بر این، این روش زمان بیشتر هم می‌برد. استفاده از دستگاه بالابر نیز هزینه‌های خودش را در بردارد اما می‌تواند در سرعت فرآیند شستشوی نما مؤثر باشد. این دستگاه‌ها در انواع متنوعی وجود دارند. به‌کارگیری دستگاه‌های سنگین‌تر که ارتفاع بیشتری را پوشش می‌دهند هزینه پروژه را افزایش می­دهد.

تأثیر شرایط و ویژگی های ساختمان در هزینه شستشوی نما

منظور از شرایط ساختمان این است که نما تا چه میزان آلوده است. شستشوی نمای یک ساختمان در شهری با هوای پاک، مسلماً به وقت، مواد اولیه و انرژی کمتری نسبت به ساختمانی مشابه در تهران، نیاز دارد. مهم است که بدانیم، شستشوی نما قرار است که چه موادی را از نمای ساختمان پاک کند. بسیاری از نماها دیوارنویسی شده‌اند، رنگ روی آن‌ها ریخته یا بخش‌های فلزی آن‌ها زنگ‌زده است. هرکدام از این موارد بر هزینه شستشوی نما مؤثر است. مورد دیگر حساسیت‌های نمای ساختمان است. برخی از نماها باید با دقت و صرف وقت بیشتری شسته شوند. حتی شاید لازم باشد، برای بخش‌های مختلف نما از روش‌های مختلفی استفاده کنید که خود بر هزینه شستشوی نما می‌افزاید. ویژگی‌های ساختمان نیز در هزینه شستشوی نما مؤثر است. اولین ویژگی، تعداد طبقات است که مسلماً هرچه زیادتر شود، هزینه شستشوی نما نیز بالاتر خواهد رفت. عرض نما نیز و سختی پروژه در امکان نصب تجهیزات، عوامل تعیین‌کننده بعدی در هزینه شستشوی نما هستند. افزایش تعداد نیروی انسانی و دستگاه‌های موردنیاز برای پروژه هم هزینه شستشوی نما را بالاتر خواهد برد.

هزینه عملیات شستشوی نما در یک نگاه

شستشوی نما عملیاتی است که ساختمان‌ها هرچند سال یک‌بار به آن نیاز پیدا می‌کنند. همان‌طور که در این مقاله گفته شد، هزینه انجام این عملیات به سه عامل عمده بستگی دارد. اولین عامل، روش شستشوی نما است که خود به سه دسته برپایه آب، با استفاده از مواد شیمیایی و روش‌های سایشی تقسیم می‌شود. هزینه استفاده از هرکدام از این روش‌ها به ترتیب افزایش می‌یابد. عامل تأثیرگذار بعدی، یعنی تجهیزات موردنیاز برای شستشوی نما نیز خود به سه دسته داربست، طناب و راپل و ماشین بالابر تقسیم می‌شود. هرچه ارتفاع ساختمان بلندتر باشد، استفاده از تجهیزات راپل و ماشین بالابر ضرورت بیشتری می‌یابد. این دو روش هزینه بیشتری نسبت به استفاده از داربست دارند. آخرین عامل تأثیرگذار در هزینه شستشوی نما هم شرایط و ویژگی‌های ساختمان مانند شدت آلودگی ساختمان، موقعیت مکانی، تعداد طبقات و عرض نما است. با در نظر گرفتن هریک از سه عامل فوق برای ساختمان خود می‌توانید، برآوردی تقریبی از هزینه لازم برای شستشوی نما به دست بیاورید.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه